Sú známi prví rečníci konferencie Plant-Powered Perspectives

Piaty ročník konferencie Plant-Powered Perspectives oboznámi výrobcov a predajcov potravín s aktuálnym a budúcim dianím na trhu s rastlinnými potravinovými produktami. Organizátori zverejnili prvých rečníkov a rečníčky programu konferencie, ktorá sa bude konať v Bratislave 6. novembra.

 

Konferencia Plant-Powered Perspectives sa uskutoční prvú novembrovú stredu

Po prvýkrát budú konferencie Plant-Powered Perspectives Slovensko a Česko spojené v jednu. Vďaka tomu sa otvoria pre návštevníkov a návštevníčky ešte lepšie možnosti na nadväzovanie nových obchodných partnerstiev a kontaktov. Počas jedného dňa sa v Hotely Color stretnú zástupcovia výrobcov potravín, maloobchodu, veľkoobchodu a ich dodávatelia. Budú môcť načerpať informácie o aktuálnych trendoch a novinkách na trhu s rastlinnými potravinovými produktami.

V úvode sa návštevníci a návštevníčky oboznámia s aktuálnymi dátami o nákupoch slovenských a českých domácností v kategórii rastlinných alternatív. Najnovšie dáta odprezentuje Ladislav Csengeri, riaditeľ divízie Spotrebiteľského panelu spoločnosti CPS GfK / YouGov. „Rastlinné alternatívy zaznamenávajú z dlhodobého pohľadu nárast obľuby u českých aj slovenských spotrebiteľov. Za uplynulých 5 rokov (2019-2023) sme každý rok v priemere zvýšili výdavky na rastlinné alternatívy v Česku o 13 % a na Slovensku o 9 %. Rastlinné alternatívy sú viac etablované na Slovensku, kedy si ich v roku 2023 kúpilo vyše 60 % slovenských kupujúcich, pričom v Česku si ich do nákupných košíkov aspoň raz vložilo len niečo vyše dvoch pätín českých domácností,“ hovorí Csengeri.

Zároveň upozorňuje: „Rekordná inflácia posledných období a zhoršená situácia u kupujúcich neobišla ani segment rastlinných alternatív.“ A odhaľuje, že stav v prvých 6 mesiacoch tohto roku predpovedá rozdielny vývoj v oboch krajinách. Podrobné dáta a zistenia z týchto trhov odprezentuje v úvode konferencie.

Dozviete sa, ako sa vyvíja 3D tlač na výrobu rastlinných potravín

S rastúcou konkurenciou v tejto kategórii sa aj zákaznícke nároky kladené na rastlinné alternatívy neustále zvyšujú. Výrobcovia a maloobchodníci preto musia držať krok s dobou. Musia hľadať nové riešenia, ktoré dokážu zaujať medzi neúprosnou konkurenciou. Cestou sú inovácie, ktoré umožňujú zlepšovať chuť a štruktúru rastlinných alternatív. O nich porozpráva Robin Simsa, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Revo Foods, ktorá vyvíja 3D tlač na výrobu rastlinných potravín. Tento inovatívny prístup zaisťuje vernú štruktúru aj najnáročnejších pokrmov. Rastlinná alternatíva lososových filiet od Revo Foods bola prvou 3D tlačenou potravinou dostupnou v obchodoch.

Vzhľadom na rastúci úspech tejto kategórie medzi spotrebiteľmi a spotrebiteľkami sa v poslednom období začalo ešte intenzívnejšie hovoriť o ich označovaní. Mali by a môžu rastlinné alternatívy v názve používať mená svojich náprotivkov živočíšneho pôvodu? Tejto téme sa bude venovať Samuel Rybnikár z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity, ktorý je tiež lektorom odborných seminárov zameraných na potravinovú legislatívu a poskytuje poradenstvo v tejto oblasti. Svoje skúsenosti s označovaním rastlinných alternatív doplní aj Michal Britvík, generálny riaditeľ spoločnosti Ryba Žilina.

„Konferencia Plant-Powered Perspectives predstavuje jedinečnú príležitosť pre výrobcov a maloobchodníkov. Získajú aktuálne informácie o trendoch, ktoré formujú budúcnosť potravinového trhu,“ hovorí Marian Milec z programu Jem pre Zem, ktorý konferenciu organizuje. „Účastníkov a účastníčky čakajú nielen inšpiratívne prezentácie od špičkových odborníkov a odborníčok z viacerých krajín, ale aj príležitosti na nadviazanie nových obchodných partnerstiev, vďaka ktorým posunú svoj biznis na vyššiu úroveň,“ dodáva.

Celodenný program bude tlmočený zo slovenčiny resp. češtiny do angličtiny a naopak. Bližšie informácie a ďalších predstavených rečníkov a rečníčky nájdete na stránke konferencie: plantpoweredperspectives.sk

Zdroj a foto: Jem pre Zem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu