COOP Jednota otvára svoju prvú automatizovanú predajňu na Slovensku
Domáca maloobchodná sieť COOP Jednota prichádza s novým konceptom predajní. Automatizované predajne 24/7 sa stanú realitou vo viacerých regiónoch Slovenska. Nový koncept predajní bude aplikovaný na rôzne formáty. Prvú predajňu bez obsluhy môžu využívať obyvatelia obce Šalgočka v okrese Galanta. Otvorenie ďalších automatizovaných predajní je plánované na letné mesiace.
Priekopnícka COOP Jednota Galanta v Šalgočke
Prvú automatizovanú predajňu domácej siete, ktorá bude fungovať pre zákazníkov v nonstop režime, prevádzkuje COOP Jednota Galanta v obci Šalgočka. Zákazníci sa môžu tešiť na neobmedzenú dobu predaja a plnohodnotný sortiment. „Predajňa v Šalgočke bola v prevádzke ako predajňa potravín viac ako 40 rokov. Z dôvodu viacerých prevádzkových a ekonomických ukazovateľov a nedostatku personálu sme boli nútení prevádzku zatvoriť. V roku 2023 sme na podnet starostky obce Šalgočka začali uvažovať o novej forme predaja v hybridnom režime. Vznikla tak myšlienka priniesť občanom Šalgočky niečo unikátne, byť im nablízku nonstop. Hlavným cieľom bolo, aby občania mohli nakupovať v blízkosti svojich domovov, v pešej dostupnosti, bez nutnosti cestovať do vedľajších obcí či miest,“ uvádza Júlia Ančinová, podpredsedníčka predstavenstva COOP Jednota Galanta.
A dodáva: „Zákazníci majú počas bežnej otváracej doby prevádzky možnosť využiť taktiež extra služby, ktoré ponúka COOP Jednota svojim zákazníkom. Obyvatelia si s nákupom môžu uhradiť i poštové poukážky, šeky, bankové zloženky a pri platení platobnou kartou aj vybrať hotovosť.“ Obľúbené extra služby v predajniach suplujú najmä na vidieku banky i poštu.
Unikátna predajňa v malej obci
Myšlienka realizácie samoobslužnej predajne s využitím moderných technológií rezonovala v systéme COOP Jednota dlhšie obdobie. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že koncept 24/7 prináša zákazníkom vyšší štandard nakupovania. Aktívny prístup vedenia obce Šalgočka však priniesol aj rozmer dostupnosti potravín v menších obciach.
„Potraviny sú prirodzeným srdcom obce, kde sa ľudia stretnú, dozvedia sa novinky aj dôležité správy. Veľmi nám všetkým záležalo na tom, aby sme obci vrátili potraviny a oporu sme našli aj v regionálnom družstve COOP Jednota Galanta. Obec Šalgočka má len 460 obyvateľov, napriek tomu sa zdá, že sme s partnermi našli spôsob, ako bude prevádzka potravín dlhodobo udržateľná. A my sa môžeme tešiť, že máme v našej obci moderné potraviny pre každého,“ hovorí Helena Mesárošová, starostka obce Šalgočka.
Vstup do predajne s vernostnou kartou
Na celý nákupný proces dohliada v automatizovanej predajni umelá inteligencia a kamerový systém. Predajňa je napojená na pult centrálnej ochrany a v prípade neočakávaných situácií si zákazník vie privolať pomoc. Zákazníci môžu v predajni nakupovať neobmedzene 24 hodín denne, 7 dní v týždni potraviny, priemysel aj drogériu.
„Na predajnej ploche necelých 150 m² ponúkame zákazníkom okrem tradičného sortimentu aj miestne regionálne produkty, ako napríklad mäsové výrobky z Paty či obľúbené pečivo z Váhoviec. Prevádzka je otvorená s personálom v čase od 6:00 do 12:00, v sobotu v čase od 6:00 do 11:00 a počas zvyšných hodín je v samoobslužnom režime. Naša predajňa je tu pre všetkých, tradičných zákazníkov i tých, pre ktorých sú moderné technológie súčasťou každodenného života. Dôležité je, aby sa zákazník zaregistroval priamo v predajni, dostane vernostnú kartu a môže nakupovať kedykoľvek,“ zdôrazňuje J. Ančinová. Vernostná karta umožňuje zákazníkovi vstup aj odchod z predajne. Ak už zákazník vernostnú kartu má, stačí mu doplniť osobné údaje priamo v predajni.
Ako bude prebiehať nákupný proces?
Vstup do automatizovanej predajne bude umožnený držiteľom vernostnej karty vo veku 18+. „V budúcnosti budeme na vstup do predajne využívať mobilnú aplikáciu COOP Jednota klub. Postup bude veľmi jednoduchý, zákazník sa najprv prihlási do aplikácie, v ktorej si vygeneruje QR kód na otvorenie dverí do predajne a následne môže nakupovať. Pred skenovaním tovaru na samoobslužnej pokladnici musí zákazník opäť najprv naskenovať QR kód z aplikácie, ktorý ho identifikuje, a následne až jednotlivé tovary. Platba za nákup môže byť iba bezhotovostná, prostredníctvom platobného terminálu. Pri odchode z predajne treba znova použiť QR kód na otvorenie dverí. V prípade predajne v Šalgočke je vstup do predajne v samoobslužnom režime možný len cez vernostnú kartu,“ vysvetľuje postup pri nákupe Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb COOP Jednota Slovensko. Inšpiráciou pre nový koncept predajní je česká sieť predajní COOP, ktorá v súčasnosti prevádzkuje v Českej republike takmer 40 automatizovaných predajní.
Hlavným rozdielom je, že v ČR je zavedená „Banková identita“, ktorú zriadila Česká banková asociácia a ide o legislatívne uznaný spôsob overenia identity občana prostredníctvom mobilnej bankovej aplikácie. Jej výhodou je, že zákazník – občan ČR sa nemusí už nikde registrovať. „Na Slovensku takáto služba neexistuje, preto sa musí náš zákazník najprv zaregistrovať. Súčasťou registrácie je aj overenie identity voči občianskemu preukazu, aby sme vedeli garantovať vstup pre zákazníkov 18+,“ dodáva M. Švrček.
Budúcnosť obchodu je v digitalizácii
Modernizácia a automatizácia sú prirodzenou súčasťou vývoja a nového smerovania v obchode. Ich vplyv pozitívne zasahuje aj do rozvoja tradičného obchodu. „Automatizované predajne prepájajú moderné technológie s pohodlím pre zákazníkov a efektivitou pre obchodníkov. A čo je najdôležitejšie, zvyšujú dostupnosť služieb aj v regiónoch. Pevne verím, že automatizované predajne sa na Slovensku stanú samozrejmou súčasťou maloobchodnej siete rovnako ako v Česku alebo v iných krajinách. Vo všeobecnosti dávajú ľudia prednosť
tomu, čo je pre nich pohodlnejšie a bezpečnejšie, a to sa týka aj nakupovania a platenia. Možnosť nákupu aj bez prítomnosti obsluhy a bezhotovostná platba sú v súlade s aktuálnymi trendmi spotrebiteľského správania a ja sa teším na množstvo pozitívnych skúseností nielen zo strany kupujúcich, ale aj od našich partnerov,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Jana Lvová.
„Po tom, ako sme plne zdigitalizovali viaceré bankové služby – napríklad dnes si už môžete otvoriť bankový účet, ale aj vybaviť niektoré úvery v banke plne online bez potreby návštevy pobočky, cítime záväzok pomáhať v digitálnej transformácii a automatizácii aj našim klientom. Aby si ľudia aj v malých obciach a regiónoch mohli nakúpiť kedykoľvek počas dňa, keď v predajni nie je personál, je potrebné vybaviť predajňu moderným technológiami, ktoré využívajú umelú inteligenciu a sofistikované kamerové systémy. Práve tieto technológie pomáhame našim partnerom financovať, úspešne sprevádzkovať a prepojiť s platobnými systémami,“ uviedol Jaroslav Habo, riaditeľ UniCredit Bank pre Slovensko“.
Dodal, že COOP Jednota ako najväčšia domáca maloobchodná sieť na Slovensku oslavuje 155 rokov od založenia a napriek tomu neprestáva byť inovátorom. „Digitalizujeme a modernizujeme všade tam, kde to je možné, v súlade s potrebami klientov a regiónov a pomáhame komunitám, aby napredovali v rozvoji. Verím, že moderné technológie, do ktorých spolu s našimi klientmi investujeme, pomôžu ľuďom v regióne ku skvalitňovaniu služieb,“ dodal J. Habo.
Hybridný režim predajní 24/7
Moderné predajne budúcnosti poskytujú zákazníkom možnosť nakupovať nonstop. To je nesporne veľkou výhodou a ďalším krokom k zvýšeniu komfortu pre zákazníkov. „Automatizované predajne budeme postupne realizovať vo viacerých regiónoch Slovenska, v rôznych lokalitách a formátoch našej maloobchodnej siete. Všetky budú fungovať hybridným spôsobom. Znamená to, že počas bežnej otváracej doby budú predajne otvorené v klasickom režime s personálom. Po zatvorení predajne bude predajňa v móde bez personálu. Sortiment predajní bude počas bežnej prevádzkovej doby aj počas samoobslužnej prevádzky totožný, nebude pre zákazníkov obmedzovaný. Bezpečnosť a ochranu predajne i tovaru budú sledovať sofistikované kamerové systémy a umelá inteligencia (AI). Súčasťou predajní sú moderné technologické inovácie, ktoré slúžia na bezproblémový chod predajne a pohodlný nákup, ako napr. audiokomunikátor pre obojsmernú komunikáciu zákazníka a dohľadového centra,“ upresňuje M. Švrček.
Zdroj a foto: COOP Jednota Slovensko