Konferencia Plant-Powered Perspectives 2024: Nezmeškajte prehľad kľúčových trendov a inovácií

Organizátori konferencie Plant-Powered Perspectives zverejnili celý program jej piateho ročníka. Táto unikátna konferencia o aktuálnych trendoch a novinkách na trhu s rastlinnými potravinovými produktami sa uskutoční v Bratislave 6. novembra.

 

Trh s rastlinnými potravinovými produktami sa dynamicky vyvíja

Situácia za posledné dva roky iba prispela k tomu, že zákaznícke očakávania či ponuka prešli významnou zmenou. Program tohtoročnej konferencie Plant-Powered Perspectives ponúkne všetko, čo výrobcovia a predajcovia musia vedieť pre úspech v kategórii potravín na rastlinnej báze. Účastníci a účastníčky získajú tiež podrobný prehľad o aktuálnej situácii nielen na slovenskom a českom trhu.

V úvodnej prezentácii „Rastlinné potraviny v číslach: Kľúčové dáta o nákupoch domácností v Česku a na Slovensku“ predstaví riaditeľ divízie Spotrebiteľského panelu spoločnosti CPS GfK / YouGov, Ladislav Csengeri, aktuálne dáta z týchto trhov. „Rastlinné alternatívy zaznamenávajú z dlhodobého pohľadu nárast obľuby u českých aj slovenských spotrebiteľov. Za uplynulých 5 rokov (2019 − 2023) sme každý rok v priemere zvýšili výdavky na rastlinné alternatívy v Česku o 13 % a na Slovensku o 9 %,“ hovorí Csengeri. Dodáva, že na Slovensku si tieto potraviny počas uplynulého roka 2023 kúpilo vyše 60 % slovenských kupujúcich.

S akými prekážkami sa musí vysporiadať medzinárodný distribútor FMCG pri zaraďovaní rastlinných alternatív na trh, a ako tieto prekážky prekonáva priblíži José Guillamón Reverte, business intelligence a brand manažér v Transtrade.

Špeciálny blok programu „Názvy plant-based potravín pod lupou“

Blok bude venovaný značeniu potravín na rastlinnej báze. Samuel Rybnikár, odborný asistent na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, priblíži vo svojom vstupe „Navigácia v labyrinte legislatívy“ aktuálnu právnu úpravu značenia rastlinných alternatív na slovenskom a českom trhu. Následne budú spolu s Máriou Jendrišákovou (Danone) a Michalom Britvíkom (Ryba Žilina) diskutovať o aplikácii týchto pravidiel v praxi. Dozviete sa aj to, s akými výzvami sa musia výrobcovia rastlinných alternatív vysporiadať, a ako sa to darí lídrom v tejto oblasti.

V druhej panelovej diskusii budú Jakub Lunter (Alfa Bio | Lunter), Katarína Horňáková (Lidl Slovensko) a Zuzana Charvátová (Nestlé | Garden Gourmet) hľadať odpovede na otázky, kam smeruje vývoj v oblasti výroby potravín na rastlinnej báze, aké výhody ponúkajú nové postupy výroby, a naopak, kde majú limity. Zistíte aj to, ako zohľadňujú tento aspekt maloobchodníci pri listingu nových produktov, a ako sa na vývoj vo výrobe potravín pozerajú zákazníci a zákazníčky.

Konferenciu organizuje program Jem pre Zem

„Sme radi že už po piaty rok môžeme privítať lídrov v oblasti maloobchodu, veľkoobchodu a výroby potravín, ktorí vidia, aký veľký potenciál prináša rastúci segment rastlinných potravinových produktov. Aj keď je konferencia určená najmä pre hráčov zo slovenského a českého trhu, vidíme, že stále častejšie majú o ňu záujem aj zástupcovia zo zahraničia,“ hovorí Marian Milec, manažér programu Jem pre Zem.

Trh s potravinami prechádza rýchlymi zmenami a snaha o udržateľnejší potravinový systém prináša revolučné riešenia. Podobne ako zelená transformácia ovplyvnila automobilový priemysel príchodom elektromobilov, zvýšila dopyt po efektívnejších spotrebičoch či obnoviteľných zdrojov energie, aj potravinárstvo hľadá nové cesty. Jedným z inovatívnych prístupov je produkcia mlieka, ktoré je identické s kravským. Ale bez potreby nákladného chovu zvierat. Tento proces, založený na precíznej fermentácii, predstaví Bogna Borowiec z WePlanet.

Hlavným partnerom tohto ročníka je značka Lunter spoločnosti Alfa Bio, ktorá je členom skupiny New Originals. Celý program konferencie Plant-Powered Perspectives, ktorá sa bude konať 6. novembra nájdete na stránke plantpoweredperspectives.sk

Zdroj a foto: Jem pre Zem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu