Centrum Nivy

Hybridné centrum Nivy otvorené

Druhé hybridné centrum na Slovensku je od dnes otvorené. Názvom odkazuje na Mlynské nivy a aj autobusovú stanicu pôvodne otvorenú v roku 1983. Aké sú prvé dojmy zo 70 000 metrov štvorcových veľkého miesta predaja?

Podľa developera počas prvého dňa otvorenia prešlo centrom Nivy 57.000 návštevníkov. Aplikáciu Ahoj Nivy si stiahlo vyše 5000 užívateľov. Konkurenčnou výhodou projektu je práve zaľudnenosť, ktorú vytvára aj autobusová stanica a ďalšie funkcionality. V terminológii retailu sú Nivy hybridným centrom a v intenciách legislatívy teda nemusia byť prevádzky počas sviatkov zatvorené. Ako to dopadlo v 1. hybridnom nákupnom centre Terminal Vlak Bus Shopping v Banskej Bystrici? Nuž o otvorenie prevádzok počas sviatkov nájomcovia neprejavili záujem.

Foto: Miestopredaja.sk

Z avizovaných vyše 250 nájomcov nemajú viacerí ešte otvorené a centrum je obsadené zhruba na 87 %. Vzhľadom k celkovej ploche to ale pôsobí na zákazníkov inak. Kým niektoré pasáže sú plné obchodov a kioskov, v iných je prázdno až má návštevník pocit, že zablúdil do zázemia.

Centrum aj stanica Nivy ešte ladia formu

Pocit veľkého priestoru, v ktorom prebiehajú horúčkovité prípravy, je azda najviac viditeľný v časti foodcourtov, Tržnice a tzv. „riečnych kameňov“ (pebbles), ktoré akoby vystupujú z objektu centra Nivy nad ulicu a budú v nich reštaurácie.

Foto: Facebook YEME

V centre Nivy sú až traja operátori s prevahou predaja potravín: Potraviny Malina, diskont Lidl a piate Yeme v Bratislave. „Atmosféru v predajni na Nivách vytvára krásny vzdušný presvetlený priestor. Pekáreň priamo v dejisku, čerstvé mliečne a mäsové výrobky, rybí pult, ovocie a zelenina prevažne od lokálnych farmárov, kvalitná vinotéka a pivotéka, ekologická drogéria, čerstvá ponuka Fresh baru a Bistra s interiérovým aj exteriérovým posedením. Novinkou je syrový pult, o ktorý sa postaral priamo Giuseppe Castagna, majster syrov z Piemontu. Samostatný vstup do YEME je možný priamo z Páričkovej ulice, príp. z ďalších vchodov Nivy centra,“ uvádza na svojom facebookovom profile YEME.

Foto: Miestopredaja.sk

Okrem vlajkovej lode slovenského kníhkupectva Martinus, zákazníci nájdu v centre aj prevádzky spadajúce pod španielsky módny kolos Inditex, teda Zara, Stradivarius, Pull&Bear, Bershka a pre bonitnejších zákazníkov Massimo Dutti. Na Slovensku bude mať premiéru Zara Home. Inditex celkovo obsadil zhruba 7000 m2 prenajímateľnej plochy. Prostredníctvom Stanice Nivy na Slovensko vstupuje aj značka Oysho. Zameriava sa na ženskú módu, spodnú bielizeň, plavky, športové, domáce a nočné oblečenie. Prevádzku tu má predajca outdoorového vybavenia Fjäl Räven. Ten už má prevádzku napríklad v Auparku a sortiment je dostupný aj cez resellerov ako Trekland alebo Hudy Sport. Je tu tiež agresívne expandujúci retailer Pepco.

Foto: Miestopredaja.sk

V Stanici Nivy majú zastúpenie aj módne značky patriace pod LPP, teda Mohito, Cropp, House, Sinsay a Reserved, ktoré obsadia takmer 6 000 m2.

Foto: Miestopredaja.sk

Čistiareň, banky aj atrakcie pre deti

Štandardom centra sú služby bánk, operátorov, ale aj čistiareň. „Od dnešného dňa budú môcť klienti mBank navštíviť nový moderný mKiosk v Bratislave. Banka tak opäť vychádza v ústrety svojim klientom, ktorí pri správe svojich financií preferujú osobný kontakt. Bude tak pre nich ešte dostupnejšia. V novom mKiosku banka svojim klientom ponúkne rýchly a komfortný servis. Aktuálny počet pobočiek mBank na Slovensku je 14,“ informuje v tlačovej správe pri príležitosti otvorenia Nivy mBank.

Foto: Miestopredaja.sk

Ďalších návštevníkov – najmä tých s deťmi – osloví park plný zelene, drevené palisády, átrium a pikniková zóna či terasové sedenia a atrakcie na streche centra. Parkové úpravy, vegetačné prvky, aj mobiliár, detské ihriská, drobnú architektúru, spevnené aj nespevnené povrchy pre peších a ďalšie projekty na streche centra realizovala slovenská firma 2ka landscape architects.

Za návrhom Stanice Nivy stoja renomované zahraničné ateliéry. Celé centrum navrhla britská architektonická kancelária Benoy, ktorej slovenským partnerom bol Siebert + Talaš. Špecialisti Space Syntax sa detailne zaoberali dispozíciou, pohybom a navigáciou ľudí, aby bola viditeľná a intuitívna. Centrum by malo efektívne fungovalo aj z pohľadu nájomcov. Rýchlu horizontálnu a vertikálnu navigácia riešili aj start-upy HB Reavis ako Origameo a Symbiosy. Prvý dojem je však v tomto smere rozpačitý, čo môže byť spôsobené aj samotnou veľkosťou plochy. Medzi dvomi bodmi na opačných stranách centra je pre peších jednoducho veľká vzdialenosť.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa Centrum Nivy vyprofiluje. Mnohí totiž vnímajú Nivy ako nákupné centrum, v ktorého suteréne je „náhodou“ aj stanica. Ďalší si pochvaľujú, že hlavné mesto má konečne reprezentatívnu autobusovú stanicu a cyklosilo (automatický parkovací systém pre bicykle) a centrum vnímajú ako „nadstavbu“, teda službu pre cestujúcich. Ešte inak budú vnímať centrum rezidenti a ľudia, ktorí denno-denne pracujú v okolí.

red


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu